Wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula oddał do użytku mieszkańcom pierwszy z 22 zielonych przystanków, które powstają w ramach współpracy miasta i AMS – lidera działań prośrodowiskowych w reklamie Out-of-Home. O lokalizacji samowystarczalnych EKO wiat zdecydowali w plebiscycie mieszkańcy Katowic i pasażerowie komunikacji miejskiej.
Celem akcji było zaangażowanie społeczności do podejmowania decyzji dotyczących środowiska lokalnego i jego wyglądu oraz wspólna zmiana przestrzeni miejskiej i oddanie głosu jej głównym użytkownikom – mieszkańcom. W ramach projektu „Zielony przystanek na wiosnę” na stronie przystanekkatowice.ams.com.pl ankietowani oddawali głos na jedną z trzech proponowanych lokalizacji dla swojej dzielnicy oraz mogli zdecydować o tym, czy elementy wieńczące przystanek mają być zielone i nawiązywać do ekologicznego charakteru projektu, czy żółte – zgodne z barwami miasta.
Finalnie wybrano zielony kolor i 22 lokalizacje. Jako pierwszy do użytku mieszkańców został oddany przystanek przy ul. Adama Mickiewicza – jednej z najważniejszych ulic w katowickim Śródmieściu.
– EKO wiaty AMS zwane zielonymi przystankami to nasza odpowiedź na potrzebę funkcjonalnych i ekologicznych rozwiązań w mieście. Prośrodowiskowe przystanki to możliwość wprowadzenia w przestrzeń miejską zieleni w takich miejscach, gdzie w inny sposób byłoby to praktycznie niemożliwe – mówi Marek Kuzaka, prezes AMS. – Etap finalizacji naszego wspólnego projektu można uznać oficjalnie za rozpoczęty. Cieszymy się, że pierwszy przystanek powstał w centrum miasta i na stałe wkomponuje się w przestrzeń Śródmieścia – dodaje.
Pozostałe zielone przystanki będą powstawały systematycznie do końca wiosny, tworząc nieoczywiste oazy zieleni w mieście. Ich lokalizacje można sprawdzić na stronie projektu przystanekkatowice.ams.com.pl. Wszystkie przystanki są inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniają korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. 22 dachy przystanków, pokryte dywanem rozchodnikowym magazynują 3300 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, a dodatkowo obniżają o 3-5°C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejszają zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i zabsorbują 1,5 tony CO2 w ciągu najbliższych 10 lat.
– Prowadzimy wiele działań w mieście skupiających się na ochronie środowiska, rewitalizacji terenów zielonych i zazielenianiu ulic. Tak stało się na przykład w przypadku alei Korfantego, ulicy Dworcowej czy dzieje się obecnie na ulicy Warszawskiej – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic. – Zielone przystanki doskonale wpisują się w nasze działania. Ich dużym atutem jest również samowystarczalność. Zielonego dachu nie trzeba podlewać, a rozchodnik, który go pokrywa, jest wytrzymały nawet w naszych warunkach atmosferycznych – dodaje.
Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności, zapewniając bioróżnorodność w mieście. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z Fundacją Szklane Pułapki zajmującą się ochroną ptaków w Polsce, co pozwala ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej.
AMS jest pionierem stosowania ekologicznych rozwiązań w branży OOH. Na EKO ofertę firmy składają się: system EKO wiat z dachami rozchodnikowymi w 9 miastach, EKO Premium Citylight – prośrodowiskowa reklama połączona z sadzeniem drzew, EKO słupy – największa w Polsce sieć słupów zasilanych energią słoneczną, EKO Busback – miejska reklama w ruchu na zero- i niskoemisyjnych pojazdach komunikacji publicznej oraz EKO Backlight – zestaw proekologicznych rozwiązań obejmujących m.in. zmniejszenie smogu świetlnego oraz certyfikowany ekologicznie druk materiałów reklamowych.
AMS posiada certyfikaty poświadczające uczestnictwo w systemie gwarancji sprzedaży energii z ekologicznych źródeł. W 2022 r. firma przystąpiła do programu EKO Premium Tauron i korzysta z energii elektrycznej, która w 100% pochodzi ze źródeł odnawialnych. Dzięki udziałowi w programie AMS zakupił od Tauron energię pochodzącą z ekologicznych źródeł, zmniejszając emisję CO2 o 650 ton.
Za zielone przystanki, EKO słupy solarne, EKO Backlighty i inne działania przyczyniające się do zmniejszenia śladu węglowego AMS otrzymał dwukrotnie nagrodę Carbon Footprint Challenge Award oraz tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2022 i 2023 r. Ponadto EKO wiata oraz EKO słup zostały finalistami konkursu Dobry Wzór 2021.