Plac Wolności w Łodzi zmieni wygląd: powstała już koncepcja zagospodarowania przestrzeni miejskiej, a w ramach trzeciej edycji konkursu Bramy Kraju zostaną zaprojektowane elementy małej architektury, które umeblują plac.
– Cieszymy się, że nowy kształt tego miejsca zostanie wypracowany przy naszym współudziale – mówi Marek Kuzaka, wiceprezes AMS i sekretarz programowy Konkursu Bramy Kraju. – Tym bardziej, że plac Wolności to bardzo ważne miejsce w historii Łodzi. To wszak jeden z najstarszych placów, od którego rozpoczyna się ulica Piotrowska.
Pomysł na przekształcenie placu Wolności w przestrzeń publiczną najwyższej jakości narodził się w redakcji łódzkiej „Gazety Wyborczej”. Redakcja przekonała do niego władze Łodzi i rozpisano konkurs. Architekci mieli za zadanie nie tylko stworzyć koncepcję zagospodarowania przestrzeni, ale także zaprojektować dla niego meble miejskie. Zgłoszone projekty poddano następnie pod ocenę mieszkańców miasta. Łodzianie oraz jurorzy (architekci i urbaniści) byli zgodni: za najlepszy projekt przebudowy placu uznali tę samą pracę autorstwa trójki łodzian – Joanny Raczko–Kokoszkiewicz, Karola Saloni-Marczewskiego i Marcina Kokoszkiewicza.
– Zgłoszenie placu Wolności do konkursu Bramy Kraju wydaje się nam optymalnym rozwiązaniem – podkreśla prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. – Nad konkursem czuwa Rada Programowa, złożona z najwybitniejszych specjalistów i to gwarantuje nam, że projekty będą najwyższej jakości.
Łódź jest trzecim miastem – obok Krakowa (Plac Wolnica) i Wrocławia (Plac Piłsudskiego) – zgłoszonym do trzeciej edycji Konkursu Bramy Kraju. Jej tematem przewodnim są meble miejskie. Zwycięskie prace zostaną wyłonione w dwóch kategoriach: na najlepszą zrealizowaną inwestycję związaną z wyposażeniem w meble miejskie całości lub części miasta oraz na najlepszą koncepcję zagospodarowania wybranych obszarów przestrzeni publicznej z wyposażaniem jej w meble miejskie.