Polacy coraz częściej wybierają aktywność poza domem i stawiają na well—being. To bardzo interesujący wniosek dla branży reklamowej.
Ogromnej zmiany dokonała pandemia i jej konsekwencje — izolacja oraz zamknięcie szeregu usług i przestrzeni wspólnych. Chodziło nie tylko o galerie handlowe, lecz również siłownie i kluby fitness. Te zaś mają bezpośredni wpływ na naszą kondycję psychofizyczną. Nic dziwnego zatem, że zaraz po pandemicznym „odmrożeniu” Polacy ochoczo wrócili do treningów w klubach i siłowniach. Co ważne — na skalę znacznie większą niż przed pandemią. Duża część populacji (40 proc.) przyznaje się do wzmożonej aktywności fizycznej po ustaniu ograniczeń pandemicznych. Nowe nawyki doskonale ilustruje raport OOH „Well—being po polsku. Czy Polacy są aktywni poza domem?”.
Oczywiście, nadal istnieje spory rozdźwięk między chęciami a realizacją potrzeb, choć co piąty Polak (22 proc.) uważa, że kluczowym elementem zdrowego trybu życia jest aktywność fizyczna, a 39 proc. z nas deklaruje, iż chce żyć zdrowiej niż dotąd. Bez względu na wiek, jesteśmy przekonani, że istotą dobrostanu jest zdrowie tak fizyczne, jak psychiczne.
Polacy zaczynają cenić zdrowie
Tak wskazuje 65 proc. Millenialsów i 60—procentowa reprezentacja pokolenia Z, a więc najmłodszych spośród dziś dorosłych (18—24 lata). Połowa z nas rozmawia z innymi na temat potrzeby dbania o kondycję psychofizyczną. Co ciekawe, dla młodych Polaków znacznie mniejsze znaczenie ma dobrobyt ekonomiczny (25 proc. wskazań generacji Z przy 44 proc. pośród Millenialsów).
…i życie poza domem
W ramach nowych postaw Polaków mieści się w ogóle potrzeba przebywania poza domem. Coraz większą popularnością cieszą się jednodniowe wycieczki za miasto, a nawet kilkugodzinne aktywności po pracy. Stawiamy już nie tylko na długie wakacje, lecz w cenie są mniejsze chwile na relaks, zwłaszcza wysiłek fizyczny, które nabierają regularnego rytmu. Na pytanie, jak najchętniej spędzamy wolny czas, prawie co trzeci dorosły Polak wskazuje na aktywność fizyczną (30 proc.). Ciekawostką największych aglomeracji miejskich stała się popularność jazdy na rowerze — choćby do i z pracy. Polacy sięgają po najlepsze pod tym względem wzorce z krajów skandynawskich czy Holandii. Co piąty (22 proc.) mieszkaniec Warszawy, Krakowa czy Poznania uznaje rower za najbardziej prozdrowotną formę aktywności. Ale równie istotny staje się fitness (17 proc.) oraz bieganie (13 proc.).
Rower jako środek miejskiego transportu
Na tle minionych dekad to prawdziwa rewolucja, bowiem aż 40 proc. naszych rodaków używa roweru przez cały rok, a niemal 80 proc. badanych — w sezonie wiosenno—letnim. Według raportu przygotowanego przez AMS, po pandemii liczba rowerzystów o poranku wzrosła o niemal jedną trzecią (+31 proc., dane dla Warszawy). Ten sam wskaźnik odnosi się do populacji traktującej uprawianie sportu jako główne hobby.
Zamożni, wielkomiejscy i aktywni sportowo
Ciekawie prezentują się też dane demograficzne aktywnych fizycznie Polaków. Zdecydowana ich większość to:
- mieszkańcy dużych miast (78 proc., miasta powyżej 200 tys.),
- zasobni finansowo (75 proc., zarabiający ponad 5 tys. zł),
- wykształceni (91 proc.),
- młodzi (94 proc. uczniów i studentów, ale też 84 proc. osób z grupy 25—29 lat).
Boom na kluby fitness i siłownie
Polacy czerpią z aktywności fizycznej dużą satysfakcję i radość (uważa tak 68 proc. mężczyzn i 62 proc. kobiet) oraz coraz częściej regularnie korzystają z siłowni i klubów fitness (z roku na rok nastąpił wzrost tej grupy aż o 55 proc.!). Zaraz po pandemii liczba osób posiadających popularne karty Multisport wzrosła o niemal połowę (+44 proc. w 2022 r.), co oznacza jednocześnie pobicie rekordu z przedpandemicznego 2019 roku.
31 proc. Polaków aktywnych fizycznie korzysta z klubów fitness i siłowni.
Z punktu widzenia reklamodawców to niezwykle interesująca i budująca informacja.
Reklama czasu well—being
Kluby fitness stały się przestrzenią do bezpośredniego kontaktu reklamy z atrakcyjną grupą docelową — zamożną, wielkomiejską, z kategorii premium. Młodzi mieszkańcy dużych miast, aktywnie spędzający czas z reguły nie oglądają telewizji linearnej i nie słuchają tradycyjnego radia, zatem klasyczny podział mediów przestaje być tu skuteczny. Idealne do komunikacji w tym medium stają się więc produkty i usługi premium oraz dedykowane tej ważnej grupie konsumentów.
Spot w klubie fitness dział i to jak!
Skuteczność tego kanału komunikacji potwierdzają badania, bo aż 79 proc. odbiorców przekazów na cyfrowych nośnikach w siłowni deklaruje, iż chętnie kupuje reklamowane tam produkty i usługi. Z kolei 64 proc. osób zainteresowało się zakupem produktu reklamowanego na ekranach w klubach fitness. Dodatkowym walorem jest fakt, iż zdecydowana większość klientów klubów fitness albo siłowni, robi to regularnie. Dane są pod tym względem jednoznaczne — prawie wszyscy odwiedza je raz w tygodniu, a trzy czwarte (77 proc.) co najmniej dwa razy.
95 proc. klientów klubów fitness przychodzi tam co najmniej raz w tygodniu
Może TV jako nowy kanał komunikacji
Znakomitą odpowiedzią na ten trend stał się kanał video Move TV, rozwijany przez AMS w klubach fitness kategorii premium w całej Polsce oraz w Czechach, Bułgarii i na Słowacji. Emitowane na nich treści docierają co miesiąc do przeszło półmilionowej, dobrze rozpoznanej i atrakcyjnej reklamowo grupy. Co istotne, klient klubu fitness kategorii premium ogląda treści na cyfrowych ekranach przez pół godziny (31 min., średnia dla każdej wizyty)! Przy czym możliwości tego systemu oferują coś znacznie więcej niż zwykłe spoty reklamowe. Marka może tworzyć własny, atrakcyjny kontent — multimedialny i interaktywny oraz atrakcyjny w odbiorze. Move TV staje się zatem realną alternatywą do wielu mocno osadzonych. tradycyjnych kanałów video, a ze względu na swój potencjał, pozwala na omnichannelowe podejście do kampanii.
***
Na nowe, prozdrowotne i stawiające na aktywność postawy Polaków świetnie odpowiedzieli operatorzy reklamy OOH oraz agencje i domy mediowe. Marki otrzymały niezwykłe narzędzie sprzyjające trafnej — atrakcyjnej i efektywnej — komunikacji z konsumentem. Nie ma tu miejsca na przypadek i marnotrawstwo budżetów, zyskuje się za to nowy, atrakcyjny kanał. Co poza tym? Ano to, że wreszcie w takich rozwiązaniach jak Move TV odnajdujemy wszystko co najlepsze w marketingu — skuteczny digital oraz odpowiedź na nieśmiertelne „Content is the king!”.